střípky z archivu II. - zámecký špýchar v Žirovnici část první

Název

střípky z archivu II. - zámecký špýchar v Žirovnici část první

Popis

ALB834 Když Žirovnici převzal po svých rodičích Anně Lucii a Vratislavu Leopoldovi ze Šternberka jejich syn František Leopold Šternberk, pak pravděpodobně začal zámek upravovat tak, aby na něm mohl i on pobývat.
Nechal před zámkem postavit velký špýchar – sýpku na obilí, na které je dodnes vidět znak Šternberků, letopočet 1707 a iniciály jména Františka Leopolda.
Expozice zámeckého špýcharu
Hrabě zemřel roku 1745. Hlavním sídlem vrchnosti přestala být Žirovnice až po roce 1830, kdy Leopold Šternberk zdědil po vymřelé starší linii rodu Zákupy a Častolovice. I přesto zde ve třicátých letech zde proběhla řada stavebních prací. Účel sýpky se po léta neměnil.
V posledních letech se v ní obilí neskladovalo a sloužila spíše jako prostor pro ukládání přebytečných věcí až do její rekonstrukce, která proběhla v roce 2007.
Expozice zámeckého špýcharu
REKONSTRUKCE
Od roku 2007 je zde vybudována za podpory fondů Evropské unie a rozpočtu Města Žirovnice poutavá expozice venkovských tradic a řemesel. Ve třech rekonstruovaných podlažích, kde byly zachovány i původní dřevěné, barokní sloupy, je nyní téměř 1200 m2 výstavní plochy.
NASTÍNĚNÍ PRŮBĚHU PROHLÍDKY
Při prohlídce zámeckého špýcharu můžete objevit, mnoho předmětů z nedávné venkovské minulosti, které se v Žirovnici a okolí dříve k zemědělským a dalším činnostem používaly.
Ve spodním patře si můžete prohlédnout větší předměty, od zemědělských strojů, až třeba po ruční hasičskou stříkačku.
V druhém podlaží budou exponáty drobnějšího charakteru, tématicky rozdělené do skupin nářadí a nástrojů používaných k denním činnostem.
Krásný, rozměrný, dětský, keramický betlém je prací dětí a pedagogů ze ZUŠ Gustava Mahlera v Humpolci.
Betlém je rozdělen do čtyř ročních období: jaro, léto, podzim, zima a je nádhernou ukázkou toho, co se v konkrétním ročním období na vesnici dělalo.
Betlém obsahuje více jak 700 různých postaviček. Na výrobě betléma se někdy podílela i celá rodina studentů. Například papírové domečky, plůtky, atp. vyráběl 80- letý dědeček jedné žákyně. Expozici doplňuje zvukový záznam, který namluvili žáci literárně dramatického oboru ZUŠ v Hradci Králové.
Ve třetím patře nezapomeňte nahlédnout do venkovské světnice.
Na protější straně je místnost pro konání zajímavých tématických výstav.
V podkroví můžete obdivovat vazbu zdejšího krovu.

Období

Statistiky

  • 40 fotek
  • 5 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
střípky z archivu II. - zámecký špýchar v Žirovnici část první
Komentáře Přidat