Bílá Skála 4. -8. 5. 2012 - ukázka mondioringu

Název

Bílá Skála 4. -8. 5. 2012 - ukázka mondioringu

Popis

Již několik let se schází parta pejskařů v České Kanadě poblíž obce Číměř se svými psími kamarády, aby zde potrénovali, potkali se se stejně "praštěnými" lidmi, složili si eventuelně nějakou zkoušku atd. Téměř pravidelně "hlavní organizátorka" Lucka Zavoralová pozve někoho , kdo nám může ukázat něco jiného než na co jsme zvyklí. Letos to byla např. Jana Řeháková se svými maliňáky a ukázkou mondioringu. Přes foťák jsem se pokusil něco zachytit na video.
A co to je mondioring? Tady je oficiální definice:
Název MONDIORING vyjadřuje podstatu a zaměření tohoto sportu. Slovo MONDIO (světový, mezinárodní) – dává najevo, že podle tohoto zkušebního řádu mohou soutěžit psovodi z celého světa. A slovem RING (kruh) – je vyjádřena specifická myšlenka pro tento sport typická. To znamená, že dané disciplíny v pořadí – poslušnost, skoky a obrana se cvičí v jednom zátahu bez přerušení. Soutěžní dvojice psovod a pes se plynule přesouvají z jednoho stanoviště na druhé. Sportovci budou tento úkon znát pod pojmem kruhový trénink. Dále je slovem RING nazývána také cvičební plocha, na které zápolení probíhá. MONDIORING je zajímavý třeba i proto, že při obranách se vůči psům nepoužívají údery, ale je na ně vyvíjen mimořádný psychický tlak. Tento přístup naprosto vyhovuje dnešním ochranářským trendům. V souladu s duchem moderní doby se v mondioringu prosadí pouze psi perfektně socializovaní, fyzicky a psychicky výborně připravení a ochotně spolupracující se psovodem. Během výcviku se také naučí zvládat a adekvátně reagovat na nečekané a vyhrocené situace, které vás můžou potkat i v běžném životě. Tím pádem se z nich stávají bezproblémoví, nekonfliktní společníci a zároveň tvrdí, odolní a přitom dokonale ovladatelní obranáři.
A tady je lidská definice, kterou jsem našel na stránkách: http://www.mondioring.cz/o-mondioringu/:
Dělat mondioring je skvělé z nejrůznějších důvodů. Třeba proto, že mondioringoví psi jsou báječně připravení pro běžný život, ať je to ruch velkoměsta či poetika venkova. Díky tréninku ovladatelnosti za nejrůznějších podmínek jsou to skvělí psi do společnosti. Jsou totiž vedeni k tomu, aby dělali jen to, co řekne psovod a dokázali se vyrovnávat s novými situacemi.
Kouzlo mondioringu je hlavně ve variabilitě. Každý závod je díky odlišným „kulisám“ jiný. Používají se i různé pomůcky: aportují se nejrůznější věci, figurant používá různé třásně a spoustu dalších věcí – v každém závodě to může být něco jiného. Proto ani trénink nemůže být stereotypní, protože čím víc situací musí pes řešit v tréninku, tím lépe je pak dokáže vyřešit při závodu. Pokud trénujete psa na jakékoliv závody, jistě víte, že jakmile psa naučíte základy, pak už jenom neustále dolaďujete detalily a více méně spadnete do rutiny. A v tom je mondioring skvělý, můžete si totiž hrát pořád.
Toliko pár myšlenek na úvod. Zkusme se teď na mondioring podívat očima lidí, kteří znají stopy, poslušnosti a obrany dle IPO nebo ZVV a touto optikou najít některé rozdíly:
Tak především: figuranti nemají rukáv, ale ringo oblek
I když v mondioringu nejsou stopy, má tři disciplíny: poslušnost, skoky a obrany
Všechny disciplíny se při závodech provádějí bez přerušení za sebou, takže můžete být na place klidně i více jak 30 – 45 minut
Pořadí cviků se může (ale nemusí) před závodem losovat, disciplíny ale jdou za sebou vždy stejně (poslušnost – skoky - obrany)
Cviky se zahajují a ukončují na pokyn rozhodčího, který houká na trumpetku
K odvolávání psa na dálku se může používat píšťalka (ale nemusí)
Pes při závodech nemá obojek, a tedy ani vodítko
Nepořádají se žádné speciální zkoušky. Zkouška je uznaná, pokud při závodech získáte potřebný počet bodů
Každý závod je jiný, má jiné kulisy, jiný příběh
Na place bývají nejrůznější předměty, pokaždé něco jiného, podle tématu závodu. A také se tam může pohybovat víc lidí, kromě rozhodčích a pomocníků třeba i fotografové
Závody se konají na různých površích, např. i na umělé trávě (to bylo vidět v roce 2009 na MS belgických ovčáků v Roudnici nad Labem), nikdy ale ne na tvrdém povrchu jako je asfalt, beton nebo dlažba
Plac má nejméně 60 x 40 m a nejvíce 5 tis. m2 a při vyšších stupních zkoušky jsou na něm kousky potravy
Aportují se nejrůznější předměty, pokaždé něco jiného (hadice, koště, kanystr, klobouk, fotbalový míč, plastová lahev, pneumatika, zkrátka cokoliv co není z kovu nebo skla)
Revír se provádí jako plošné vyhledávání figuranta, žádné obíhání maket
Na place bývají jeden nebo dva figuranti
Figurant používá bambusovou hůl, ale má zakázáno psa udeřit. Místo toho figuranti na psa vyvíjejí psychický nátlak (uhybají mu, brání zákusu pomocí bambusu či jiného nástroje – např. třásní). Pes se tak neustále dostává do nových situací, které musí sám řešit.
Vrcholnou disciplínou obran je hlídání předmětu, které pes provádí zcela samostatně, psovod je v úkrytu. Hlídají se nejrůznější předměty a je to opravdová lahůdka pro oko diváka. To však uvidíte pouze v kategorii 3.

Období

Statistiky

  • prázdné album
  • 3 videa
  • 0 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více

Vytvořte si fotodárky

Z alb a fotek na Rajčeti nebo i z disku počítače si můžete snadno a rychle vytvořit různé fotodárky pro sebe nebo své přátele.

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Bílá Skála 4. -8. 5. 2012 - ukázka mondioringu
Komentáře Přidat