Josef Toufar - kněz a mučedník z Čihoště

Název

Josef Toufar - kněz a mučedník z Čihoště

Popis

V letošním roce je tomu 110 let, co se v Arnolci u Polné narodil Josef Toufar, pozdější římskokatolický kněz (* 14.7.1902 Arnolec – † 25.2.1950 Praha). V letech 1928–1935 studoval gymnázium v Německém (Havlíčkově) Brodě a Chotěboři (tam maturita), 1935–1940 bohosloví na Biskupském teologickém učilišti v Hradci Králové a zároveň kněžská formace v tamějším Biskupském semináři. Jeho první farností bylo městečko Zahrádka (1940 – 1948) nedaleko Ledče nad Sázavou, kde se za války projevil jako ryzí vlastenec a pevná osobnost. Aktivně se angažoval v práci s mládeží a pomáhal farníkům se zařizováním řady záležitostí, aktivně podporoval zřízení gymnázia v Ledči nad Sázavou, měšťanské školy v místě atd. Pro svoji oblíbenost a nevšední aktivitu, která překračovala hranice církve, byl trnem v oku činovníků KSČ - jak v Zahrádce, tak i na ONV v Ledči nad Sázavou - kteří se postarali o jeho přeložení do farnosti Číhošť. Josef Toufar se však i tam bezprostředně po svém příchodu aktivně zapojil do života obce a brzy si získal oblibu nejen mladých i starších farníků, ale také široké veřejnosti. Dne 11. 12. 1949 došlo v kostele v Číhošti při dopolední bohoslužbě, kterou celebroval P. Josef Toufar, k dosud neobjasněným pohybům oltářního kříže a jeho následnému trvalému vychýlení mimo jeho těžiště. Tento fenomén vešel ve známost pod označením "číhošťský zázrak". Následně se do rozbíhajícího se církevního objasňování vložila komunistická Státní bezpečnost a pod fyzickým a psychickým tlakem na Toufarovi vymáhala doznání, že vše sestrojil na popud Vatikánu. Byl s ním připravován vykonstruovaný monstrproces, ke kterému však kvůli jeho násilné smrti nedošlo.
Josef Toufar zemřel na perforaci žaludečního vředu a následnou intoxikaci organismu jako důsledek mučení, fyzického násilí a psychického nátlaku během nezákonné vazby. Brzy po Toufarově smrti následovala akce K, kdy komunistický režim násilně obsadil kláštery v celé zemi, řadu kněží a řeholníků odsoudil do vězení a majetek rozkradl či zestátnil.
Na výstavě je řada autentických, nově objevených a poprvé veřejnosti představených předmětů (Toufarův psací stůl, kalamář, osobní hodinky, peněženka a křížek či ornát, ve kterém sloužil v číhošťském kostele) a archiválií, které zapůjčila Jitka Cvetlerová, Roman Cílek, Obecní úřad v Arnolci, SOkA Havlíčkův Brod, P. Josef Pospíšil - současný administrátor farnosti Číhošť a autor výstavy Miloš Doležal.
Autorem výstavy je Mgr. Miloš Doležal - spolupracovali Mgr. Alena Jindrová a MgA. Jiří Jedlička z Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod. V průběhu výstavy je možné zakoupit novou knihu Miloše Doležala „Jako bychom dnes zemřít měli“ (důkladný portrét P. Toufara) a sborník z konference v Číhošti, kterou vydala místní farnost.

Výstava: Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod 27. 9. 2012 – 2. 12. 2012.

Období

Statistiky

  • 27 fotek
  • 0 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Josef Toufar - kněz a mučedník z Čihoště
Komentáře Přidat